23 grudnia 2012

Noël

Boże Narodzenie (Noël) trwa  we Francji tylko jeden dzień,
czyli 25. grudnia.
Tak jak i u nas,  dzień je poprzedzający  nazywa się Wigilią (Veillée de Noël). Kolacja wigilijna to po francusku réveillon (m) de Noël.
Podobnie jak w wielu innych krajach, również we Francji podczas wigilii oraz pasterki, na którą idą późnym wieczorem katolicy, śpiewane są  koledzy czyli chants (pl) de Noël. Najbardziej popularne to „Douce Nuit” („Cicha noc”), („Dzwonki sań)”, „Venez Divin Messie” („Przyjdź, Mesjaszu z Nieba”) czy „Aux concerts des anges” („Anielski Chór”).
 
 
 
 
Przed świętami Francuzi dekorują choinkę czyli sapin de Noël (m). Potrzebują do tego bombki (bombka- boule (f) de Noël) i gwiazdkę (étoile f.), by powiesić ja na szczycie. Pod choinką znaleźć możemy prezenty czyli cadeaux (pl), które przynosi Gwiazdor- Père Noël (m). Nie należy mylić go ze św. Mikołajem, który drobiazgi przynosi 6. grudnia: Saint Nicolas. Skarpety w których Gwiazdor zostawia prezenty nazywamy chaussette f. de Noël.
Jednak najpopularniejszym symbolem i dekoracją związaną z tradycją obchodów Bożego Narodzenia we Francji jest szopka bożonarodzeniowa (Crèche de Noël).
 
        Podczas świątecznej kolacji na francuskich stołach dominują owoce morza, jako przystawka: fruits (pl) de mer. Jako danie główne, podawany jest tradycyjny indyk z kasztanami: dinde (f) de Noël aux marrons. Na deser podaje się piernik: pain m. d'épices. Francuskie Boże Narodzenie nie może się obejść bez tradycyjnego deseru Bûche de Noël (dosłownie „świąteczna kłoda”). Jest to biszkoptowa rolada przełożona czekoladowym kremem na bazie masła lub śmietany i takim też kremem posmarowaną na zewnątrz. Jest niezwykle dekoracyjne: krem nakłada się tak, by wyglądał jak kora drzewa.
designsponge.com, Bûche de Noël
 Joyeux Noël!
 

3 komentarze:

 1. Ciekawie, Powodzenia w prowadzeniu bloga i szczęśliwego Nowego Roku. Polecam
  http://thevickyexperience.bloog.pl/ Nie mój blog, ale rewelacja. Mile widziany komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnych rzeczy można się dowiedzieć o świątecznych tradycjach we Francji. Super post, pozdrawiam i zapraszam na konkurs, do wygrania kosmetyki The Body Shop.

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorce zwracam uwagę, że w Alzacji i Lotaryngii święta trwają dwa dni :-) A poza tym super blog! :-)

  OdpowiedzUsuń