10 marca 2012

PRZYJEMNA NAUKA SŁÓWEK :-)

Jeśli chcemy dobrze mówić po francusku, ważne jest, aby nasze słownictwo było bogate. Dlatego każdy powinien znać zasady i metody zapamiętywania słówek. Największym błędem, który zazwyczaj popełniamy w nauce języka jest wkuwanie na pamięć słówek, które nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości. Wkujemy szybko, ale jeszcze szybciej zapomnimy. 

     Pierwszy sposób na efektywną naukę słówek możemy wykorzystać, gdy mamy do zapamiętania słówko w języku francuskim, które brzmi podobnie do jakiegoś słowa w języku polskim (ale ma inne znaczenie).
przykład:  la boule - kula 

Słówko "boule" wymawiamy [bul]. Kojarzy nam się to z polskim słowem - ból. Teraz tworzymy scenkę, obrazek, sytuację, w której znajdzie się polskie słowo - ból i nasze francuskie słowo - la boule. 

Uderzyliśmy kogoś kulą (la boule - [bul]) w głowę i zadaliśmy ból. Teraz gdy podczas rozmowy nie będziemy mogli sobie przypomnieć jak po francusku mówi się kula, na pewno przypomnimy sobie naszą historyjkę. :-)

Zamiast sytuacji, możemy wyobrazić sobie śmieszny obrazek, który będzie składał się z elementów - słówek, które mamy do nauczenia. 

przykład:  

Tworząc nasze śmieszne sytuacje, obrazki trzeba pamiętać o cechach dobrej wizualizacji: 
 • wyraźne kolory,
 • ruch,
 • pomniejszenie, powiększenie elementów,
 • uczestniczenie w akcji obrazu,
 • obecność emocji,
 • humor i dziwność.  
 Na pewno nie muszę Wam także mówić, że słuchanie piosenek w języku francuskim i śpiewnie ich na głos to także efektywny sposób na naukę słówek. :-)
 

2 komentarze:

 1. nie powinno być czasem 'la fourchette' - widelec, a nie 'la fourche' - widły? ;>

  OdpowiedzUsuń
 2. Moze byc oczywiscie i Twoja propozycja, ale ta metoda nauki polega na tworzeniu swoich wlasnych obrazkow i podpisywaniu elementow wedlug naszych wlasnych skojarzen. Jest tu wiec pelna dowolnosc:)
  Dzieki za komentarz i za czujnosc, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń