16 marca 2012

La médiathèque


Pięć minut pieszo od mojego mieszkania w Strasburgu, znajduje się mediateka. Została ona wybudowana ok. dwóch lat temu, jest naprawdę duża (5 pięter). Można w niej znaleźć prawie... wszystko: książki z wielu dziedzin, komiksy, magazyny, gazety, płyty z muzyką, filmy. Sa tutaj także telewizory, na których można oglądać programy z całego świata czy znalezione w mediatece filmy. Mój współlokator, przez przypadek, usiadł na mojego laptopa:( i nie mam tymczasowo możliwości pisania postów w domu, przychodzę więc do mediateki bardzo często, chociażby dlatego, by dodać coś na bloga:) Przy okazji zaznajomiam się z francuską klawiaturą. Mediateka organizuje także dużo spotkań na najróżniejsze tematy, projekcje filmów, konferencje, zajęcia dla dzeci. 

Słownictwo związane z mediateką:

mediateka-médiathèque (f)
biblioteka- bibliothèque (f)
wypożyczać-emprunter
książka-livre (m)
piętro-étage (m)
godziny otwarcia- horaires d’ouverture
zapisać się (do biblioteki)- s'inscrire
konto czytelnika- compte lecteur
prasa codzienna- presse quotidienne (f)
magazyny- magazines (pl)
na miejscu- sur place
słuchawki- casque (m)
Possibilité d’emprunter

Prêt enfants (moins de 12 ans) : 8 livres, 3 CD, 2 DVD.
Prêt Multimédia (à partir de 12 ans et adultes) : 8 livres, 6 CD, 2 DVD de fiction + 2 DVD documentaires.
Prêt Livres adultes : 8 livres.


3 komentarze:

 1. Witaj :)
  bardzo spodobał mi się Twój pomysł z nauką słówek, czy masz jakieś pomysły na efektowną naukę czasowników - z których zapamiętaniem mam okropne problemy oraz ich odmianą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ehh, doskonale Cie rozumiem, ja tez nie wymyslilam na razie zadnej fajnej metody, by uczyc sie odmian czasownikow. Ale obiecuje pomyslec na ten temat i moze przyjdzie mi do glowy jakis fajny pomysl. Obiecuje w niedlugim czasie post dotyczacy czasownikow:)

   Usuń
 2. Niedawno zaczęłam się uczyć francuskiego i polecam stronę fiszkoteka.Jest tam dużo słówek do powtarzania i nie tylko z języka francuskiego.

  OdpowiedzUsuń