25 lutego 2012

TABU


Przedstawiam Wam pewną grę, dzięki ktorej możecie ćwiczyć mówienie i słownictwo:TABU. Jest to rodzaj kalamburów o prostych zasadach. W grze uczestniczy zazwyczaj kilka osób, które dzielą się na dwie drużyny (można grać rownież w dwie osoby albo ostatecznie nawet samemu:D). 

Podobnie jak w tradycyjnych kalamburach, jeden z graczy przedstawia wylosowane hasło za pomocą słów (w ciągu dwóch minut). Gra polega na odgadywaniu haseł, ale specyficznym utrudnieniem jest w tej grze to, że osoba przedstawiająca hasło nie może używac zakazanych słów.  
. Zakazane słowa są przeważnie trzy i są nimi te, które w pierwszej kolejnosci, kojarzą sie z danym hasłem. I tak, gdy przykładowo, mamy do przedstawienia słowo kantor, zakazanymi słowami będą: pieniądze, wymiana, euro.

Za co zdobywamy punkty? Ilość słów, jakie gracz naprowadzający swoją drużynę na hasło, zdoła jej przekazać w wyznaczonym do tego czasie, wskazuje ilość punktów, jakie zdobywa się w ramach jednej tury. Za każde prawidłowo użyte słowo należy się jeden punkt. 
Wersja dla poczatkujących: proponuję zrezygnować ze słów zakazanych i bawić się w tradycyjne kalambury. Zatem przy opisie słowa, możemy używać  wszystkich kojarzących sie z nim wyrazów.
Karty do gry można przygotować samemu albo wydrukować gotowe, korzystając z linków:


W drugim linku znajdziecie karty przygotowane pod kątem różnych poziomów zaawansowania. W poziomie pierwszym podane są tylko hasła, a Wy przy ich opisie możecie używać  wszystkich słów. 
W poziomie drugim, pod każdym wyrazem podane są słowa, które możecie użyc przy opisie.
W poziomie trzeciem, przy każdym słowie, podane są trzy słowa, które są zakazane.
KOPCIUSZEK

CZERWONY KAPTUREK

KRÓLEWNA ŚNIEZKA

3 komentarze:

  1. super stronka, dziekuje i prosze o wiecej

    OdpowiedzUsuń
  2. Blanche Neige - Królewna Śnieżka, nie Królowa Śniegu. A ogólnie fajna stronka, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń